تبلیغات
 همه چیز هست ، بگرد پیدا میشه - 10 فرمان خوشبختی در زندگی مشترک
حتما شما هم داستان مردی که پیامبر با پای برهنه به تشییع و تدفین او پرداختند را شنیده اید.
 بله ، مردی که پیامبر با پای برهنه و بدون عبا بهمراه جبرئیل و هفتاد هزار فرشته او را تدفین کردند ، به فرموده پیامبر اعظم ، بلافاصله دچار عذاب قبر شد..
حتما شما هم داستان مردی که پیامبر با پای برهنه به تشییع و تدفین او پرداختند را شنیده اید. بله ، مردی که پیامبر با پای برهنه و بدون عبا بهمراه جبرئیل و هفتاد هزار فرشته او را تدفین کردند ، به فرموده پیامبر اعظم ، بلافاصله دچار عذاب قبر شد..
همانطور که برای خرید خانه و اتومبیل خود هزینه می کنیم و در نگهداری و مراقبت از آن می کوشیم تا نتیجه زحماتمان یک‌باره به هدر نرود، برای زندگی مشترک دلنشین و سالم هم لازم است برنامه و قوانینی را پیاده کنیم تا علاوه بر داشتن محیطی شادی بخش و امیدوار کننده ، از آسیب ها و خطرات تهدید کننده آن نیز مصون بمانیم.
این ده فرمان را برای خوشبختی و مصونیت خانواده خود به کار بگیرید:
 
1- امور خانواده خود را نظم دهید و مدیریت کنید.
آشفتگی محیط خانه و عدم مدیریت صحیح از مخارج و روابط خانواده گرفته تا ساماندهی روابط همسران و اخلاق و رفتارها، بزرگترین مانع پیشرفت و خوشبختی خانواده ها است. در مقابل ، برنامه ریزی صحیح و پایبندی به آن در حوزه مدیریت اقتصادی ، فردی و اجتماعی همسران ، عامل اطمینان و آرامش و در نتیجه پیشرفت و خوشبختی خانواده است.
 
2- به همسر خود خوش گمان باشید.
عامل خوش گمانی آنقدر قوی و موثر است که به ندرت می توان خانواده ای را بدون این عامل خوشبخت و کامیاب دید. خوش گمانی از صفاتی است که علاوه بر احساس آرامش و امنیت ، خود باعث اصلاح روابط ، دلگرمی و حرکت خانواده به سوی موفقیت و خوشبختی می شود.
در مقابل ، بدگمانی اگرچه ممکن است گاهی منطقی و درست بنظر بیاید ، اما در درست ترین حالات آن نیز ، به این دلیل که بسیاری از موارد مانند امکان اشتباه و خطا برای هر فرد حتی خودِ ما، در نظر گرفتن خوبی های فرد و توجه به اینکه فرد با شخصیت و اعتباری که برای اولین بار ما را به زندگی با او ترغیب کرد، براحتی می تواند خُلق بد خود را کنار بگذارد و به زندگی سالم باز گردد ، و بسیاری از راه های خوشبینی و بازگشت به آرامش نادیده گرفته می شود، هرگز قابل اعتماد نیست. علاوه بر همه اینها ، بدگمانی سلاح امید و گذشت را همان اول از فرد می گیرد و او را در بدترین شرایط روحی با بدترین و ناکارآمد ترین راه حل ها تنها می گذارد.
این از بدگمانی که ریشه منطقی و درست داشته باشد ؛ اما بدگمانی بی اساس ریشه زندگی و خوشبختی شما را می سوزاند و تلخ ترین لحظه های زندگی را به کام شما و همسرتان می ریزد و فرد پاکدامن و بی تقصیر را به سمت ارتکاب خطا سوق می دهد. 
پس این دشمن بزرگ زندگی خود را بشناسید و در مواقع خطر ، تنها به راه حل های درست همراه با گذشت و صبوری بیندیشید تا از این گردنه های زندگی به سلامت بگذرید و با خوش گمانی و گذشت ، از جام گوارای زندگی بنوشید.
 
3- پاکیزگی و زیبایی را فراموش نکنید.
توجه به پاکیزگی و زیبایی لباس و بدن خود را اولویت مهم زندگی تان قرار دهید تا برای همسر خود همواره جذاب و مطلوب باشید. همینطور به آراستگی خانه و محیط زندگی خود اهمیت بدهید و برای رسیدگی به کارهای منزل ، همسر خود را یاری کنید تا به واسطه دلگرم کردن او به زندگی و خشنودی و رضایت قلبی او ، از لحظات با هم بودن بهتر و بیشتر لذت ببرید.
همیشه مسواک بزنید ، خوشبو و خوشرو باشید تا شادابی و نشاط در زندگی شما تداوم داشته باشد.
 
4- سازگاری کنید و گذشت داشته باشید.
اگر مجردید یا در خانه تنهایید ، هر کاری دوست دارید انجام دهید ؛ صدای تلویزیون را بلند کنید ، هرجا دوست دارید بخوابید ، دمای اتاق را طبق میل خودتان تنظیم کنید و هر لباسی دوست دارید بپوشید ؛ اما اگر همسرتان در خانه حضور دارد ، حتما به خواست او توجه کنید ، کاری را که او نمی پسندد انجام ندهید. به قول قدیمی تر ها با هم کنار بیایید. ازدواج محاسن زیادی دارد ، اما قدری شما را در آزادی های فردی تان محدود می کند که اگر قدری منصف باشیم، پذیرفتن این محدودیت ها در قبال محاسن متعدد ازدواج ،  خیلی هم راحت است! از همین رفتارها و تصمیمات کوچک گرفته تا مسائل اساسی زندگی را با مدارا و گذشت و با در نظر گرفتن تمایلات همسرتان به نتیجه برسانید تا خوشبختی و آسایش مهمان همیشگی زندگی شما باشد.
پس شهامت گذشت و مدارا با همسر خود را داشته باشید ، حتی اگر گاهی لازم باشد بخاطر نیاز و خواست او ، از خواست خود نیز چشم پوشی کنید ؛ البته این اصلا به معنی درنظر نگرفتن خودتان نیست! اندازه نگه دارید و نسبت به خودتان هم بی انصاف نباشید!
 
5- با هم زیبا صحبت کنید.
اگر شما لحن نرم و زبان خوشی برای همسرتان دارید ، به شما تبریک می گویم اما بدترین خصلتی که می توانید داشته باشید این است که از بددهانی و تندی شما ، همنشینی با شما برایهمسرتان خوشایند نباشد! پس اگر تا الان به نرمی و خوش طبعی در گفتار خود توجه نداشته اید ، از همین الان از گروه این افراد بیرون بیایید و با کمی سکوت و گوش دادن به دیگر لحن های ممکن ، آنها را بیاموزید. به شما قول می دهم با نرمی در گفتار و استفاده از الفاظ محبت آمیز و زیبا ، زندگی روی خوش خود را به شما نشان خواهد داد.
 
6- چشم و هم چشمی و مقایسه را کنار بگذارید! 
زندگی شما ، زندگی شماست و نمی توانید آن را با دیده ها و شنیده های زندگی دیگران مقایسه کنید ؛ چرا که ممکن است مردم بسیاری از عیوب زندگی خود را بپوشانند و محاسن زندگی خود را بزرگتر از آنچه که هست نشان دهند(که معمولا این کار را می کنند!) و شما را در قضاوت نسبت به شرایط مناسب زندگی خودتان به چالش مقایسه و اشتباه بیندازند! 
با خودتان روراست باشید و به آنچه می خواهید فکر کنید و دیگران را با آنچه می خواهند تنها بگذارید. این کار به خوشبختی بسیار نزدیکتر است تا اینکه مدام اطلاعات نه چندان قابل اعتماد زندگی دیگران را بر زندگی خود تحمیل کنید و خود و همسرتان را به اشتباه بیندازید و از جاده خوشبختی خود منحرف شوید. 
حقیقت این است که هیچکس نمی داند پشت این چهره ها و حرف هایی که گاهی توجه شما را جلب می کند و شما را به حسرت و اندوه می کشاند ، چه غم و غصه ها یا دروغ هایی نهفته است! هیچکس خوب مطلق یا بد مطلق نیست ؛ دیگران هم مشکلاتی مثل همسر شما را در زندگی تجربه می کنند و چه بسا که مشکلات آنها بسیار کمرشکن و غیر قابل تحمل باشد! 
به قول سعدی شیرین سخن:
برق را در خرمن مردم تماشا کرده است
آنکه پندارد که حال مردم دنیا خوش است
به شما اطمینان می دهم این دنیا روی خوشش را به هیچکس برای همیشه نشان نداده و زندگی روی این زمین خاکی به اندازه کافی برای همه مشکلات و سختی های خود را دارد. پس به خودتان ، نیاز خودتان ، خواست خودتان ، و خوبی های زندگی خودتان توجه کنید و با مقایسه غلط زندگی خود با دیگری ،خوشبختی خود را به مخاطره نیندازید! 
توصیه می کنم بجای مقایسه و درگیری با این مقوله‌ی بی سرانجام ، قدری گذشت و صبوری کنید تا روزهای سخت هم مثل روزهای خوشی بگذرد.
به قول حافظ:  بکش دشواری منزل ، به یاد عهد آسانی
 
7- احساسات و محبت خود را در رفتار و کلام خود به همسرتان ابراز کنید.
عقل و احساس ، دو کانال درک فرد است ؛ اما احساس ، بخاطر ماهیتش و اینکه مستقیما درک آنی را به روح فرد منتقل می کند، در حال و روحیات فرد موثرتر است و اغلب بر عقل فرد غلبه می کند. به همین خاطر ، انحرافات از همین کانال به فرد و خانواده آسیب می رسانند. پس بهتر است پیش از غلبه انحرافات و سرگردانی ها، خودمان با ورود از این کانال در جذب محبت و علاقه همسرمان بکوشیم و با ابراز محبت و ایجاد آنچه او دوست دارد در همسرش ببیند ، محبت را پررنگ تر و تفاهم را بر همه زندگی مان گسترش دهیم و راه آرامش و خوشبختی را بر خود هموار کنیم.
 
8- همدلی و درک متقابل از شرایط یکدیگر را اساس زندگی خود قرار دهید.
همدلی و درک متقابل بین همسران به این معنی است که اساس رابطه همسری بر پایه محبت ، صفا و صمیمیت باشد وفرضا اگر خواسته‌ی یکی از همسران مایه دردسر و مشقت دیگری است ، بخاطر درک شرایط همسرش، از برخی خواسته ها و حتی نیازهایش چشم بپوشد و یا هرکاری که موجب ناراحتی و فشار به همسرش می شود را ترک کند و با او به خوبی و مهربانی رفتار کنداز دیگر مشخصات خانواده‌ی محبت محور این است که در جهت رفع نیازهای یکدیگر می کوشند و یکدیگر را در سختی ها تنها نمی گذارند و در یک کلام رفاقت و دوستی و محبت پایه و اساس زندگی مشترک آنها است. 
در چنین حالتی فرد ، ناراحتی همسرش را ناراحتی خود می بیند ، خودخواهی و خودرایی جای خود را به همدلی و مشارکت در اداره زندگی می دهد و صمیمیت بر خانه حکمفرما می شود. در این خانه، هر دو همسر احساس راحتی و آرامش بیشتری خواهند داشت و حتی با امکانات کمتر و در شرایط سخت تر هم از زندگی در کنار هم لذت می برند.
البته ناگفته پیداست که هریک از همسران باید وظایف و نقش خود را در زندگی به خوبی ایفا کند ، اما همدلی و محبت به همسران  کمک می کند نقش همسری خود را بهتر و با رغبت و اشتیاق انجام دهند و در این راه ، مونس و غمخوار هم باشند.
 
9- ناامیدی را از زندگی خود بیرون کنید!
زندگی مشترک هم مثل همه قسمت های زندگی فراز و نشیب های خودش را دارد. با همین افت و خیز روزگار است که انسانها یکدیگر را مونس و رفیق هم می یابند و با حضور هم و در کنار هم به آرامش می رسند. 
اگر مشکلاتی را در رفتار یا ظاهر و عادات همسر خود می بینید -حتی اگر انتظار چنین رفتاری را از او نداشته اید- نه جای نا امیدی است ، و نه بیتابی و بیقراری! کمی صبر و استقامت به خرج دهید با افکار مزاحم و منفی به مشکلات خود دامن نزنید. کمی خود را آرام کنید. با فکر باز و حوصله و دقت کافی می توانید برنامه ای برای تغییر وضعیت موجود ترتیب دهید. کافی است به خود مسلط باشید و راه درست را انتخاب کنید و قدری صبوری کنید تا به نتیجه مطلوب خود برسید. 
حتی اگر مشکل همسر شما حل شدنی نباشد ، به خوبی ها و زیبایی های دیگر رفتار او توجه کنید و سعی کنید مدتی به مشکل او بی توجه باشید؛ به زودی خواهید دید که مشکل آنقدر ها هم که فکر می کردید بزرگ و با اهمیت نبوده! 
بهرحال ، دنیای ما پر است از سختی و سستی و غم و غصه ؛ اگر قرار باشد با ناامیدی پشت اولین در بسته‌ی زندگی بایستیم و غصه بخوریم ، جز افسردگی و بیماری و کهولت سن ، چیزی عایدمان نمی شود؛ پس بهتر است با صبر و درایت و فکر  و روش درست به جنگ نرم با مشکلات بشتابیم و از نتیجه مطلوب آنها بهره مند شویم.
 
10- خوش خلقی ، تضمین کننده سعادت شما است. از این کلید طلایی استفاده کنید!
حتما شما هم داستان مردی که پیامبر با پای برهنه به تشییع و تدفین او پرداختند را شنیده اید.
 بله ، مردی که پیامبر با پای برهنه و بدون عبا بهمراه جبرئیل و هفتاد هزار فرشته او را تدفین کردند ، به فرموده پیامبر اعظم ، بلافاصله دچار عذاب قبر شد. اصحاب از ایشان پرسیدند چگونه مردی که با این تشریفات و احترام او را تدفین کردید دچار عذاب الهی است؟! ایشان فرمودند: او با خانواده خود تندی و بد خلقی می کرد.
از عذاب الهی و عقوبت اخروی که بگذریم ، انسان تند خو ، در همین دنیا هم از موهبات کمی برخوردار است و از زندگی خود لذت نمی برد ؛ چرا که یا در همه چیز به دنبال مقصر و متهم است و یا با بی تابی و تندی ، زندگی را بر خود و خانواده اش تلخ و ناگوار می سازد. 
سفارش های متعددی از پاکترین انسانها به ما رسیده است که تندخویی زندگی را بر انسان تلخ و زجرآور ، و خوشخویی زندگی فرد را گوارا و زیبا می سازد. 
ناگفته پیداست که بدخلقی ، لذت و شادی برای انسان باقی نمی گذارد و جز پیری زودرس و درماندگی حاصلی ندارد. 
پس با خوش خلقی ، گذشت ، فداکاری ، صمیمیت ، درایت ، صبر و رفتار زیبا سلامت و سعادت زندگی خود را تضمین کنید.طبقه بندی: جملات جالب، 
تاریخ : سه شنبه 17 تیر 1393 | 05:23 ب.ظ | نویسنده : ali dida | نظرات

  • بک لینک فا | خرید بک لینک | بک لینک